گیاه گوشتخوار ونوس: فلای ترپ

گیاه گوشتخوار ونوس (ونوس گوشت خوار)

گیاه حشره خوار ونوس

ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار (معروف به ونوس مگس خوار) با نام لاتین Dionaea muscipula معروفترین گیاه گوشت خوار جهان است. ونوس گیاه کوچکی است که معمولا سه تا هفت برگ (تله) دارد و ساقه هر کدام از این گیاه بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر رشد می کند (البته گیاهان ما بیشتر از هفت تله دارند و ساقه آن تا ۱۵ سانت و تله های آن تا ۵ سانت رشد می کنند).

گیاه گوشتخوار ونوس

زیستگاه این گیاه جنگلها و باتلاقهای دشت ساحلی جنوب شرقی ایالات متحده می باشد (کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی). در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه این گیاه شکار می کند و نحوه نگهداری آن چگونه است.

چرا گیاه ونوس، حشره خوار است؟

بر خلاف بیشتر گیاهان که برای تغذیه به کود نیازمند هستند، این نوع گیاه به حشرات نیاز دارد. علت این است که ونوس در مناطقی که نیتروژن و فسفر کافی وجود نداشته باشد (مانند باتلاق و تالاب) رشد می کند و برای تأمین نیتروژن مورد نیازش از حشرات تغذیه می کند. طعمه گیاه حشره خوار ونوس بیشتر شامل حشرات و عنکبوت ها می شود.

ونوس حشره خوار چگونه شکار می کند؟

گیاه حشره خوار ونوس

تله این نوع گیاه به صورت برگهایی است که بر روی آنها یک سری شاخکهای نازک و ریزی وجود دارد. اگر یک حشره ناآگاه اطراف این شاخکها راه برود و دو یا بیشتر از دو شاخک را پی در پی و به صورت متوالی لمس کند، برگها با سرعتی بسته می شوند که مانع از فرار حشره می شود. پس از به تله افتادن، حشره قادر نخواهد بود که از بین شاخکهای کنار و لبه های برگ فرار کند و تلاش بیشتر فقط حشره را درمانده می کند و همزمان ونوس فشار بیشتری به حشره وارد می کند و سپس با ترشح آنزیم توسط گیاه، حشره به دام افتاده آماده هضم و جذب شود.

غددی که در سطح لبه های تله وجود دارد، چندین آنزیم گوارشی ترشح می کنند که به تجزیه حشره کمک می کنند. یک تا چند هفته طول می کشد تا طعمه هضم شود و زمانی که یک حشره هضم شد، برگ گیاه ونوس مجدداً برای قربانی دیگری باز می شود. تله گیاه ونوس حشره خوار به قدرتمندی تله هایی که برای گرگ ها و خرسها می گذارند نیست ولی برای گرفتن و بدست آوردن طعمه های کوچک خود روشی موثر است. تله های آماده شکار را نمایش می دهد.

ونوس گوشت خوار خود را دست نیندازید!

ونوس گوشتخوار را دست نیندازید!

اگر برگها بدون داشتن قربانی بسته شود، طی چند ساعت دوباره باز می شوند. بنا به گفته لوید، برگها (تله ها) قبل از سیاه شدن و مردن تنها می توانند در حدود سه قربانی بگیرند. حتی اگر تله هیچ چیزی نگیرد، مثل زمانی که شما با لمس مو (سنسورها) با یک برس کوچک تله را دست بیندازید، تا هفت بار می تواند باز و بسته شود. پس ونوس حشره خوار خود را دست نیندازید! لازم به ذکر است که این گیاه هیچ آسیبی به انسان نمی رساند (حتی اگر برای مدت طولانی انگشتتان را داخل تله آن بگذارید).

گیاه ونوس تا چه مدت بدون غذا زنده می ماند؟

گل حشره خوار ونوس

این گیاه برای مدت طولانی تا چند ماه می تواند بدون خوردن حشره ای زنده بماند. پس با خیال راحت به مسافرت بروید و نگران این گیاه نباشید. فقط کافی است آنرا در محیط مناسب قرار دهید تا طعمه خودش را به حد کافی بدست آورد.

در ادامه ویدئویی در مورد نحوه غذا دادن به گیاه گوشتخوار ونوس را مشاهده می کیند.

گیاه ونوس تا چند سال زنده می ماند؟

ونوس حشره خوار

در واقع جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد ولی تخمین زده می شود که این نوع گیاه حشره خوار تا ۲۰ سال و بیشتر زندگی کند. لازم به توضیح است که اگرچه هر یک از تله ها (برگهای) این گیاه به تعداد انگشت شماری باز و بسته می شود، ولی بعد از آنکه هر تله از بین برود از ساقه اصلی این گیاه دوباره تله جدیدی رشد می کند تا بتواند غذای لازم را جذب کند.

نحوه نگهداری از ونوس گوشتخوار

ونوس حشره خوار (مگس خوار) که معروفترین گیاه از خانواده گیاهان گوشت خوار است، به راحتی در خانه قابل پرورش است. کافی است آنرا در قسمتی از خانه قرار دهید که حشرات بیشتری در آن نقطه وجود داشته باشد تا بتواند از آنها تغذیه کند. پس بهترین محل برای نگهداری این گیاه، قرار دادن آن پشت پنجره ای است که به صورت منظم باز و بسته می شود تا این گیاه با جذب حشرات به سمت خود بتواند غذای خود را تأمین کند. به همین راحتی!

ونوس حشره خوار

نور به اندازه کافی باید به این گیاه برسد و بهترین حالت نور غیرمستقیم و پشت شیشه است تا حرارت آفتاب برگهای این گیاه را نسوزاند. گیاه ونوس به رطوبت بیشتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارد و به همین دلیل گیاه مناسبی برای تراریوم به حساب می آید (اما گیاهان ما آداپته شده می باشند و با رطوبت آپارتمان سازگار شده اند و نیاز به تراریوم ندارند). خاک این گیاه باید خاک فقیری باشد چرا که زیستگاه این گیاه مناطقی است که خاک آن نیتروژن و فسفر کافی ندارد. دمای محیطی مناسب برای این گیاه بین (۲۰ تا ۳۰) (گیاه در زیر ۱۵ درجه به خواب زمستانی می رود) درجه است و هر چه محیط خنک تر باشد برای گیاه بهتر است.

خواب زمستانی ونوس حشره خوار

خواب زمستانی ونوس حشره خوار

این گیاه طی مدت زمان آذر ماه تا نیمه اول اسفند به خواب زمستانی فرو می رود. پس بهتره شرایط رو برای خواب زمستانی ونوس حشره خوار آماده کنید. فقط کافی است طی این ماه ها محیط خنک تری را برای نگه داری این گیاه انتخاب کنید. همزمان با اینکه روزها کوتاه شده و دمای هوا کاهش می یابد، برگهای این گیاه سیاه می شود. جای نگرانی ندارد و این حالت کاملاً طبیعی است. شما حتی می توانید این برگهای مرده را با دقت و بدون آسیب رساندن به گل جدا کنید تا شرایط بهتری برای رویش جدید برگها فراهم شود.

63 Responses

 1. خیلی گیاه جالبیه…تازه امروز سفارش دادم که واسم بفرستید” فقط امیدوارم در آب و هوای اتاق و آپارتمان پهلوی گیاهان دیگر بتونه رشد کنه…

 2. سلام. ببخشید این گیاه اگه حشره برای تغذیه پیدا نکنه از بین نمیره؟ با شرایط اپارتمان سازگاری داره؟

  1. با سلام
   این گیاه از حشرات ریزی مثل مورچه پشه مگس و… تغذیه میکنه اگر هم حشره پیدا نکردین میتونین هر دو هفته یکبار یک تیکه خیلی ریز گوشت خام چرخ کرده بهش بدین اگر هم تغذیه نشه از بین نمیره ولی رشد کم میشه!! با شرایط اپارتمان هم بخوبی رشد میکنه کافیه گیاه رو در پشت پنجره و نور غیر مستقیم افتاب قرار بدین اگر هم اپارتمان نور گیر نیست میتوانید یک لامپ مهتابی کوچیک تهیه کنید و زیر نور مهتابی بزارید تا نورش تامین بشه

 3. سلام،میشه این گیاه رو توی حیاط و یه باغچه خیلی کوچیک کاشت؟ چطور میشه اون رو تکثیر کرد؟خودش زیاد میشه؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. این گیاه خاک مخصوصی دارد اگر از ما سفارش دهید ما داخل بسته نحوه نگه داری و تکثیر و… رو بصورت یک دفترچه راهنما همراه گیاه برایتان ارسال خواهیم کرد

 4. با سلام وخسته نباشید وممنون که چنین گیاهان قشنگیو عرضه کردید
  عمر گیاه چقدر هستش؟
  واینکه تکثیرش اسونه و با تهیه خاک وگلدان از خودتون میتونم تکثیرش بدم؟
  واینکه تکثیرش فقط به وسیله بذرهستش یا بصورت نشاء هم میباشد؟
  من قطعا میخوام بخرم ممنون میشم سریع جوابمو بدید. باتشکر

  1. با سلام
   عمر متوسط این گیاهان بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. روشهای تکثیر گوناگونی داره اگر از ما گیاهان رو تهیه کنید خاک مخصوص و اموزش نگه داری هم برای شما همراه بسته ارسال میشود.

 5. سلام
  ببخشید من یه ۳۰۰ تا بزر میخاستم از همین ونوس
  شما دارید که از شما تهییه کنم ؟
  قیمتت رو هم بفرمایید

 6. من یک گیاه ونوس گوشتخوار سه ماهه دارم چند روزه که هوا ابریه و نمیتونم بهش نور خوبی برسونم میتونم اونو مقابل نرور مهتابی معمولی قرار بدم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام سفارش را از طریق وب سایت ثبت و پرداخت کنید. اگر محدود شهر تهران هستین امکان ارسال با پیک مقدره. توی سفارش قسمت یاداشت قید بفرمایید با پیک ارسال شود. توجه داشته باشید تا هزینه سفارش را پرداخت نکنید محصول ارسال نمیشود. چه با پیک چه با پست!

   موفق باشید

 7. سلام مرسی از گلهای قشنگتون . من عاشق گیاه های خاصم. میشه بفرمایید شما از کجا وارد و از کجا ارسال می کنید؟

  1. سلام ممنون. گیاهان را از تهران ارسال میکنیم. قصد تهیه کردن داشین از طریق وب سایت ما سفارش دهید تا در اسرع وقت برایتان ارسال شود.

   با احترام

 8. سلام و عرض ادب
  من مشهد زندگی می کنم
  چقد طول می کشه که به دستم برسه و آیا تو این مدت آسیبی بهش می رسه یا نه ممنون

  1. با سلام و احترام
   بعد از ثبت شفارش نهایی معمولا بین ۱ الی ۳ روزه میرسه مقصدو بسته بندی ما طوری هست که تا ۱۴ روز در سرما و گرما هیچ اسیبی به گیاه نمیرسه در کل گیاهان جون سختی هستند

 9. سلام من به تازگی سفارش دادم میخواستم بپرسم ونوس را زیر نور مصنوعی اس ام دی (نور زرد و سفید با هم هست) میتوانم نگهداری کنم. ممنون میشم جواب بدید.

 10. من گیاه ده ماهه سفارش دادم ولی اصلا ب ده ماهه ها نمیخورد باتوجه ب عکسای سایت
  چنتا از تله هاشم سیاه شده بود

 11. سلام ببخشید ونوسه من که ازتون گرفتم گوشت هم میذارم در تلش تلش بسته نمیشه تقریبا چهارماهشه مشکلی نداره؟؟

 12. سلام خسته نباشید
  تو راهنمای کاشت بذر نوشته بودید رو بذر ها آب مقطر اسپری کنید میخواستم ببینم این کار ماله موقع قرار دادن بذر روی خاکه یا این که تا زمانی که بذر جوانه بزنه باید این کارو بکنیم؟

  1. سلام
   ممنون
   تا زمانی که بذر جوانه بزنه
   خاک باید همیشه مرطوب باشه.
   بذرهایی که کاشتید در کیسه فریزر بزارید که رطوبتش تامین بشه و نور خوب هم باید داشته باشه

   1. سلام. مبارکتون باشه. لطفا اگر مطالب آموزشی سایت واستون کافی نبود به شماره واتساپ ذکر شده در سایت پیام بدید تا بطور کامل راهنماییتون کنن

 13. چرا باید بهترین ال ای دی رشد گیاه را داشت

  داشتن لامپ رشد گیاه ال ای دی به دلایل مختلف مهم می باشد. راه های زیادی برای نورسانی به گیاهان وجود دارد، اما از کجا می توان پی برد کدام راه کارآمدترین است؟ و یا از کجا می توان متوجه گردید که در تلاش برای نورپردازی بیشتر و افزایش خروجی آن، گیاهان تحت نور بیشتر نخواهند سوخت؟

  در حقیقت چراغ ال ای دی موثرترین و مهمترین چراغ رشد گیاه موجود در بازار می باشد و در میان آنها چراغ هایی که از طول موج های خاص نور که بیشتر در روند رشد و رویش گیاهان موثر می باشند، از بهترین های ال ای دی رشد گیاه به حساب می آیند. چراغ های رشد سنتی با نور خود، تاثیر بسزایی در رشد گیاهان نداشته و در نتیجه نور زیادی بیهوده تلف می گردد. از سوی دیگر، چراغ های ال ای دی تنها با بهره گیری از طول موج های آبی و قرمز برای هرآنچه موردنیاز گیاه هست بدون هدررفت انرژی و نور بابت موارد بی تاثیر، دلیل دیگر بهترین گزینه برای انتخاب خریداران خواهد بود. دلیل دیگر ضرورت استفاده از لامپ رشد گیاه ال ای دی امکان ساخت سفارشی آن و تنظیم میزان روشنایی و بهره گیری از طول موج های ضروری برای هر نوع گیاه خاص و منحصربفرد است. ولی مشکل اصلی آنها تولید گرمایی است که منجر به صرف هزینه برای تنظیم دما و امکان ایجاد جریان هوا در محیط داخلی پرورش گیاهان می گردد.

  چراغ های رشد ال ای دی گزینه مناسبی برای محیط زیست نیز به شمار می روند. با توجه به نگرانی های زیست محیطی، گرمایش جهانی و آینده جهان انتخاب این نوع چراغ ها آگاهانه ترین انتخاب خواهد بود، زیرا با کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای چون CO2 و مصرف مناسب انرژی، محیط زیست نیز از بهره گیری از این چراغ ها ممنون خواهد بود. چراغ های ال ای دی متمایل به سیستم نورپردازی به سبک HPS نبوده و از سبک مطمئن تری در ساخت بهره برده اند. زیرا چراغ هایی که حاوی جیوه هستند باید به دلیل عمر کوتاهی که دارند بعد از گذشت چندسال به دلیل جیوه موجود در آن با شیوه ای حرفه ای و ایمن از بین روند ولی ال ای دی رشد گیاه توانایی کارکرد طولانی مدت را داشته و پس از تقریبا ده سال استفاده، بدون نگرانی از بابت آسیب رساندن به محیط زیست از چرخه استفاده خارج می گردد.

  نکته نهایی در مورد چراغ های رشد ال ای دی این واقعیت است که آنها اغلب قبل از پایان طول عمر خود جایگزین می گردند، در صورتی که این نوع لامپ ها می توانند بیش از ۵۰٫۰۰۰ ساعت کارکرد مفید داشته باشند.

  1. سلام دوست عزیز
   از طریق سایت. محصول انتخابی رو به سبد خرید اضافه کنید و مراحل بعد هم کاملا ساده و مشخصه

 14. با سلام ، من دوشنبه هفته ی پیش از شما یک عدد گیاه حشره خوار ونوس ۴/۵ماهه سفارش دادم و دو روز پیش یعنی دوشنبه این هفته به دستم رسید ، اما با اینکه نور مناسب و آبیاری منظم با آب مقطر داشته متعسفانه حالش اصلا خوب نیست و درحال خشک شدن هست. لطفا راهنماییم کنید که چه کار کنم ، برام خیلی مهمه

  1. با سلام. ونوس باید خاکش کاملا خیس باشه و برای تامین رطوبت مورد نیاز یه ظرف از آب مقطر زیر گلدون بزارید بطوری که دو سانت از زیر گلدان در آب باشه. اینطور رطوبت تنظیم میشه و خاک همیشه خیس میمونه. فقط لازمه که حواستون به آب باشه که تمام نشه. باز هم اگر سوالی بود با شماره ذکر شده در سایت تماس بگیرید یا در واتساپ پیام بدید

 15. سلام من خونم سیستان بلوچستانه الان تازه سفارش دادم و پرداخت درب منزل رو زدم میخواستم ببینم چقدر طول میکشه محصول ارسال بشه ؟؟؟

  1. سلام منم از این سایت ونوس خریدم که من تو شمال کشور زندگی می کنم چون تو سیستان بلوچستان زندگی می کنی شاید طول بکشه اوردن بسته بستگی به آدرس داره اگر دور باشه طول می کشه اگر آدرس نزدیک زودتر میاد می تونی وقتی کد رهگیری که برای تو اس ام اس میاد اون کد رو در سایت پست بزنی تا بفهمی بسته تو کجاست.

  2. سلام. معمولا حداکثر دو سه روزه باید برسه. اما بخاطر کرونا و قرنطینه های یک با دو روزه مرسولات توسط پست این زمان هم بهش اضافه میشه

 16. سلام. حدود ۵۰ درصد از گیاهانتون ناموجوده! همیشه اینجوری میمونه یا قراره گیاهای جدید اضافه کنید؟
  ( ضمن این که ممنون از سایت خفنتون من خودم از سایتتون خرید کردم )

 17. سلام خسته نباشید. من یه سوال داشتم اینکه ما اگه یه گیاه بخریم بایو خودمون بکاریم یا نه اینکه از قبل خودش داخل گلدان کاشته شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *