دروزرا

Drosera-تله چسبنده حشره خوار

۷۹۶۷۶

Drosera

نوع تله: تله مگس خوار (تله کاغذ سمی مگس کش)

در حال حاضر حدود ۱۵۲ گونه از این گیاه در زیستگاه های گرمسیری و معتدل در سراسر جهان، ذکر شده است.

استاد کاغذ چسبنده مگس یا گیاه Drosera در مقایسه با ونوس مگس خوار، تله آهسته ای است. با این حال، شیوه Drosera ابتدا با به دام انداختن طعمه اش با موهای غده ای چسبناک است قبل از اینکه به آرامی
لبه های برگ را بچرخاند و جمع کند، همان طور که در شکل ۱ نشان داده شده است.

Drosera-DW-7

این پیچیدن و بسته شدن مثل ونوس مگس خوار نیست اما محصور کردن مگس کوچک با موهای زیاد و بی شمار می تواند موثر باشد. علت نامگذاری sundews به خاطر موهای غده ای مانند، برگ اش است که مانند شبنم در خورشید می درخشد. آنها نه تنها در باتلاقها هستند، بلکه می توانند در ساحل های شنی یا خاکهای معدنی دیگر که از نیتروژن آلی و فسفر ناچیزی برخوردارند هم زندگی کنند. جذابیت این گیاه کوچک به قدری است که داروین در سال (۱۸۷۵)، ۲۸۵ صفحه از کتابش را بر روی گیاهان حشره خوار صرف توصیف آزمایشات خود بر روی آن کرده است.

موهای Drosera ساقه هایی غده ای هستند (شکل ۳ و ۴ و ۵) که شیره های گوارشی تولید می کنند که طعمه به تله افتاده را تجزیه می کند. این آنزیم های گوارشی که شامل پروتئاز و فسفاتاز هستند زمانی که شکار و طعمه دستگیر شده یکبار تولید شده و افزایش می یابند به طوری که در روز چهارم به حداکثر غلظت خود می رسند.

Drosera-DW-6 Drosera-DW-4Drosera-DW-3

 

با وجود اینکه sundew را به سختی می توان روش و وسیله ای برای از بین بردن حشرات دانست ولی الیور (در Heslop-Harrison سال ۱۹۸۷) تعداد حشرات به دام افتاده در یک نمونه از گیاهان را در انگلستان شمارش نموده که حدود شش میلیون حشره در باتلاقی حدود دو هکتار به دام افتاده بودند.

داروین sundew ها را کشت کرد و نشان داد که آنهایی که از حشرات تغذیه شدند، نیرومندتر بوده و گل های بیشتری تولید کردند و نیز بذرهای بیشتری دادند در مقایسه با آنهایی که از هر طعمه ای محروم ماندند. (در در Heslop-Harrison سال ۱۹۸۷)

پیت و دیکسون فهمیدند که ۴۰% از اسید آمینه آرژنین در ساقه پیازمانند زیرزمینی گیاه Drosera از حشراتی که به طور آزمایشی و تجربی از نیتروژن های چسبیده تغذیه شدند، آمده است. (در Heslop-Harrison سال ۱۹۸۷)

 

3 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *