گیاه گوشتخوار دروزرا

گیاه گوشتخوار دروزرا (Drosera)

گیاه گوشتخوار دروزرا (شبنم خورشیدی)

گیاه گوشتخوار دروزرا

دروزرا نوعی کوچک از گیاهان گوشتخوار است که زیستگاه آن جنوب آفریقا است و در حدود ۱۹۴ نوع دارد!!! نام دیگر آن Sundews است. علت نامگذاری sundews به خاطر موهای غده ای مانند، برگهایش است که مانند شبنم در خورشید می درخشد. بخاطر اندازه این گیاه، پرورش آسان آن و دانه های بسیاری که تولید می کند، یکی از رایجترین گیاهان گوشتخوار به شمار می رود که قابل پرورش است (این گیاه و بذر آن که در فروشگاه ما به فروش می رسد با شرایط نگهداری در منازل ایرونی آداپته و سازگار شده است).

گیاه گوشتخوار دروزرا

برگهای این گیاه به شکل تسمه است و اندازه آن در حدود ۳-۵ سانتی متر بوده و عرض آن به نیم سانتی متر می رسد. اغلب مواقع اندازه کل گیاه به ۱۸-۲۵ سانت می رسد که در امتداد برگهای آن شاخکهای قرمز رنگ و درخشانی پوشیده شده اند که بر روی آنها مایع چسبنده ای وجود دارد که با آنها طعمه خود را به دام می اندازد.

گیاه گوشتخوار دروزرا

زمانی که هوا گرم می شود، این گیاه شروع به گرده افشانی به گیاهان مجاور میکند و تعداد زیادی دانه دوکی شکل تولید میکند که بعدها هنگامی که گلهای این گیاه (شاخکهای گیاه) می میرند، این دانه ها در داخل پوششی قرار خواهند گرفت. در ادامه توضیحات تکمیلی از غذای گیاه و نحوه شکار و نگهداری آن به شما آموزش می دهیم تا با این گل بسیار زیبا و خاص آشنا شوید. به طور خلاصه این گیاه نیاز به نور زیاد، و خاک فقیر و بدون آهک و اشباع شده از آب نیاز دارد.

گیاه گوشتخوار دروزرا و شکار طعمه

زمانی که طعمه به دام می افتد، برگهای دروزرا شروع به جمع شدن می کنند و طعمه را در وسط خود به تله می اندازند. اینکار باعث میشود که تعداد بیشتری از غدد روی برگ به طعمه بچسبند و فرآیند هضم غذا سریعتر و کاملتر انجام شود. فرآیند بسته شدن برگ دروزرا طی یک ساعت طول میکشد و در همین حین شاخکهای بیشتری به طعمه می چسبند. بعد از به دام افتادن طعمه، هضم آن در حدود ۶ ساعت طول میکشه. جالبه بدونین این گیاه برگهای مرده را از خود جدا نمیکند و در عوض با رشد بیشتر ساقه و تنومند شدن آن، برگهای جدیدی به آن اضافه می شود.

طعمه ها چگونه به دام گیاه دروزرا می افتند؟

گیاه گوشتخوار دروزرا

گیاه گوشتخوار دروزرا (Drosera) با ترشحات شفاف و شاخکهای خیره کننده ای که دارد، طعمه را به سمت خود جلب میکند و در نهایت این وسوسه شدن منجر به مرگ طعمه میشه. این ترشحات روی شاخکها جذابترین قسمت این گیاه برای طعمه ها (حشرات) هستند که در واقع با تابش نور خورشید و نوک قرمز رنگی که دارد باعث جذب حشرات میشه.

در ادامه ویدئویی از نحوه شکار این گیاه مشاهده میکنید:

گیاه گوشتخوار دروزرا طعمه را چگونه هضم می کند؟

گیاه گوشتخوار دروزرا

دروزرا همانند ونوس گوشتخوار در هنگام شکار طعمه به صورت فعال عمل میکند. زمانی که طعمه به دام افتاد، برگ (تله) به شکل حلقه در می آید و به دور طعمه می پیچد. پس از آن که حشره به دام افتاد مابقی شاخک ها خود را به روی تنه حیوان می چسبانند که تا حدود زیادی قسمت هایی از حشره را در بر میگیرد. با کمک ماده چسبنده برگ که طعمه به دام آن افتاده، حالا نوک قرمز رنگ شاخک ها شروع به هضم و تجزیه طعمه میکنند تا زمانی که فقط یک پوسته بیرونی از حشره باقی بماند! بعد از اینکه تمام مواد مغذی حشرات را جذب کرد، برگ ها به حالت اولیه خود بر میگردند.

نکته: ممکنه که بعدا متوجه بشین که این گیاه با وجود اینکه شکار میکنه ولی شکار از مایع چسبنده آن فرار میکنه! زمانی که چنین اتفاقی می افتد، در واقع گیاه شما رو به نابودی است، چرا که از دست دادن چسبندگی برابر با عدم تغذیه و نابودی گیاه است. پس برای اینکه دروزرا را به خوبی پرورش دهید، لازم است که آن را در محیطی با رطوبت نسبی قرار دهید تا مایع چسبنده آن ضعیف نشود.

غذای دروزرای گوشتخوار چیست؟

گیاه گوشتخوار دروزرا

دروزرا مانند اغلب گیاهان گوشتخوار (غیر از نپنتس که بعضا از مارمولک و قورباغه کوچک هم در بعضی از نوع ها تغذیه میکند) از حشرات بالدار (مگس، پشه، شاپرک و…) و حشرات تغذیه می کند. دروزرا به طور متوسط هر ماه یک طعمه را شکار می کند ولی فصل رشد این گیاه که باشد، این زمان کمتر هم می شود.

آیا گیاه دروزرا سمی است؟

گیاه گوشتخوار دروزرا

در واقع مایع چسبنده دروزرا سمی نیست و طعمه به هیچ گونه سمی آغشته نمی شود. این مایع فقط چسبنده است و از طریق آن، گیاه میتواند طعمه خود را شکار کند.

نحوه نگهداری از گیاه گوشتخوار دروزرا؟

گیاه گوشتخوار دروزرا

از خاک مخصوص گیاهان گوشتخوار استفاده کنید (این نوع خاک در فروشگاه ما موجود است و با هزینه ای نه چندان میتوانید آن را تهیه کنید). به اندازه ای باید به این گیاه آب دهید که خاکش همیشه مرطوب باشه و بهتره گلدان این گیاه را در داخل سینی ای قرار دهید که ۱-۲ سانتی متر داخل سینی آن آب باشد تا رطوبت خاک حفظ شود و مخصوصا در زمان رشد گیاه به آب بیشتری نیاز دارد. دروزرا به نور آفتاب نیاز دارد (حداقل ۸ ساعت در روز) تا بتواند رنگ قرمز زیبایی که دارد را شکوفا کند.

3 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *