تراریوم گیاهان حشره خوار - دنیای گیاهان گوشتخوار

تراریوم گیاهان حشره خوار

چطور تراریوم گیاهان حشره خوار درست کنیم؟ یکی از راه های پرورش گیاهان گوشتخوار، تراریوم است. تراریوم مزیتهای بیشماری برای گیاهان دارد. آنها: رطوبت را

ادامه مطلب »

تعویض گلدان گیاهان حشره خوار

کاشت بذر گیاهان گوشتخوار - دنیای گیاهان گوشتخوار

چطوره گلدان گیاهان حشره خوار را عوض کنیم؟

تعویض گلدان گیاهان حشره خوار از نگهداری گیاهان حشره خوار یا پرورش آنها بیشتر اهمیت دارد، چون اگر نتوانیم به روش صحیح عمل کنیم، نه تنها گل زیبای ما از دست میرود بلکه همه مدت زمانی که براش صرف کردیم تا رشد کنه هم هدر میره و باید از دوباره با یک گل جدید کارمون شروع کنیم. ما اینجا هستیم که هر نوع آموزش مورد نیاز رو کاملاً دقیق و به صورت رایگان در اختیار شما قرار بدیم. حالا بریم ببینیم برای تعویض گلدان یا قرار دادن گیاه در گلدان چه مراحلی باید طی کنیم؟

قبل از هر چیزی باید بگم که بعضی از فروشگاه ها گل های حشره خوار رو بدون خاک و گلدان برای مشتریان ارسال میکنن و ریشه اونو داخل خزه اسفاگنوم قرار میدن، نه خاک! و در گلدان کاشتن آن وظیفه شماست. اما همه گیاهان ما که در فروشگاه موجود است در گلدان و داخل خاک کاشته شده و برای شما ارسال می شود تا از هرگونه نیاز شما برای نگهداری خاص اولیه بی نیاز باشد.

کاشتن گیاهان حشره خوار کار چندان سختی نیست. فقط به موارد زیر نیاز دارید:

  • گیاه حشره خوار
  • خاک مخصوص گیاهان حشره خوار
  • گلدان پلاستیکی
  • آب مقطر

چه خاکی را باید تهیه کنم؟

همونطور که قبلاً هم اشاره کردیم، خاک گیاهان گوشتخوار، خاک مخصوصی است. این نوع خاکها عاری از هرگونه مواد معدنی موجود در خاکهای معمولی هستند. قبل از استفاده از خاک، آنرا با آب مقطر کمی مرطوب کنید. تا حدی که بتوان رطوبت آنرا حس کرد. علت این کار اینست که اگر خاک را مرطوب نکنیم، خاک خشک رطوبت را از خود از گیاه جذب کرده و در نهایت موجب خشک شدن گیاه می شود.

از خاک رایجی که برای همه گیاهان استفاده می کنید، برای گیاهان حشره خوار به هیچ وجه مصرف نکنید! ونوس، نپنتس، دروزرا و همه گیاهان حشره خوار نیازی به مواد معدنی موجود در این خاکها ندارند. در واقع حتی کودها هم باعث از بین رفتن این گیاهان می شود. پس ترکیب این خاکهای مخصوص چه چیزی میتواند باشد؟ خاک مخصوص گیاهان گوشت خوار غنی از کود گیاهی و شن و ماسه مخصوص (شن و ماسه عاری از گرد و خاک، گل و لای و خاک رس و…) است.

شما می توانید حجم این خاک رو با استفاده از خزه اسفاگنوم دو برابر کنید. هرگز از ماسه ساحلی استفاده نکنید. نمک موجود در آن گیاه را از بین می برد. نسبت میان ترکیبات موجود در این خاک ها مسأله ساز نخواهد شد. فقط کافی است نسبت مساوی بین آنها را رعایت کنید. اگر قرار است از خزه اسفاگنوم استفاده کنید، حتما به مقدار مساوی به خاک اضافه کنید. فقط اینکه گونه نپنتس بیشتر شن و ماسه را ترجیح می دهد. ولی باز هم الزامی به رعایت این ترکیب نیست. (در فروشگاه خاک مخصوص موجود است)

گلدان فقط پلاستیکی

گلدان پلاستیکی بهترین گزینه برای گیاهان گوشت خوار است. این گلدان ها بر خلاف گلدان های سرامیکی ترکیبات اضافه از خود وارد خاک نخواهند کرد. گرچه گلدان های سرامیکی لعابدار هم می تواند گزینه مناسبی باشد ولی باز هم بهترین گزینه، گلدان پلاستیکی است. ابتدا یک سوراخ در انتهای گلدان ایجاد کنید. سایز گلدان باید متناسب با گیاه باشد. ونوس ها و گیاه شبنم خورشیدی کوچک و متوسط (گیاهانی با حداکثر سایز ۱۰ سانتی متر) در گلدان های ۱۰ سانتی متری به خوبی رشد خواهند کرد. ولی گیاهان حشره خوار بزرگتر به گلدان های ۱۲ تا ۱۸ سانتی متری نیاز دارند. برای گیاهان کوزه دار و یا پینگوکولا، بهتر است از گلدانهای ۱۲ سانتی و بزرگتر استفاده کرد.

آب را هنگام تعویض گلدان فراموش نکنید!

حتماً از آب فاقد هرگونه مواد معدنی استفاده کنید. آب باران و آب مقطر نمونه ای از بهترین آب ها برای گیاهان حشره خوار است. برای جمع آوری آب باران، سطلی در محیط بارانی قرار دهید تا قطرات باران داخل سطل جمع شود (حتماً توجه داشته باشید که اولین بارانی که در نواحی شهری می بارد، ممکن است پر از مواد آلوده باشد و بهترین انتخاب برای جمع آوری آب باران، بارندگی مستمر پس چندین ساعت از شروع بارندگی است). غیر از آب باران، می توانید آب مقطر را از داروخانه ها تهیه کنید. موارد دیگری هم در رتبه های بعدی برای انتخاب آب وجود دارد. آب خروجی تهویه کننده های هوا و پمپ های حرارتی هم از دیگر موارد است. ولی باز هم بهترین انتخاب، آب مقطر است.

مراحل تعویض گلدان گیاهان گوشتخوار

ابتدا گیاه را از گلدان قبلی خارج کنید. سپس مقداری با آب مقطر خاک آنرا خیس کنید تا رطوبت آن حس شود. یک عدد سنگ کوچک بر روی سوراخ انتهای گلدان قرار داده و مقداری از خزه اسفاگنوم در انتهای گلدان قرار دهید. این کار باعث می شود زمانی که به گیاه آب می دهید، خاک آن از سوراخ انتهای گلدان خارج نشود. مقداری از خاک مرطوب آماده به داخل گلدان بریزید و آنرا در انتهای گلدان روی خزه بریزید. مقداری فضا در وسط گلدان خالی بگذارید تا گل را به همراه خاکش در گلدان جدید قرار دهید. آنرا طوری در خاک قرار دهید که به اندازه کافی ریشه های آن با خاک پوشیده شود و خود گیاه بیرون از خاک باشد.

برای همه گیاهان حشره خوار مخصوصاً گیاهانی مثل ونوس حشره خوار باید توجه کنید که قسمت سفید گیاه زیر خاک و قسمتی از گیاه که سبز می شود بیرون از خاک بماند. حالا خاک دور گیاه را مقداری فشار دهید تا اطراف گیاه را به طور کامل پوشش دهد. دقت کنید که قسمت سبز گیاه به هیچ وجه داخل خاک نباشد. مقداری روی خاک را با افشانه آب مقطر مرطوب کنید. توجه داشته باشید هرگز نباید به قدری آب دهید که از ظرف خارج شود و خاک آن شسته شود.

در نهایت به گیاه خود نگاهی بیندازید تا ببنید آنرا صحیح کاشته اید و مستقیم به سمت بالا رشد کند. اگر حین فرآیند کاشت قسمت سبز گیاه با خاک پوشیده شد، میتوانید با افشانه آب مقطر آنرا بزدایید. نگران اینکه گل در حین تعویض گلدان جابجا شده نشوید. بعد از چند مدت متوجه رشد گیاه خود خواهید شد. اگر هم (غیر از فروشگاه ما که گیاه به همراه خاک ارائه می شود) گیاه را بدون خاک به شما ارسال کردند، طی کردن این مراحل لازم است و نیازی به کار خاصی دیگر نیست. فقط کافیه که گیاه را از بسته بندی خاص خود خارج کرده و آنرا طی مراحل بالا داخل خاک قرار دهید.

8 Responses

  1. بازتاب: plaquenil 400mg price
  2. بازتاب: metronidazole gel burns
  3. بازتاب: normal aurogra dose

دیدگاهتان را بنویسید